Комунальний заклад

БАТЬКАМ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ

БАТЬКАМ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ

vac1

Вакцинація — найефективніший засіб захисту від інфекцій, відомий сучасній медицині. Основним способом вакцинації є введення в організм людини ослаб­лених або вбитих мікробів (або штуч­но синтезованих білків, схожих на білок мікробів) для того, щоб стиму­лювати утворення в організмі антитіл-речовин, що нейтралізують збуд­ників захворювання. Мікроорганізми, проти яких успішно борються за допомогою щеплень, — це віруси (збудники кору, краснухи, свинки, поліомієліту, гепатитів А і В) або бактерії (збудники туберкульозу,дифтерії, кашлюку, правця, пневмококової пневмонії).
Вакцина — це не свята вода. Це імунобіологічний активний препарат, що викликає певні зміни в організмі, — бажані, які мають на меті сформувати несприйнятливість прищепленого до даної інфекції, і небажані, тобто побічні реакції.
Терміном «побічні реакції» прийнято позначати небажані (що не є метою щеплення) реакції організму, які виникли після вакцинації. їх прийнято ділити на місцеві, які виникають на місці уколу (почервоніння, болючість, ущільнення), і загальні, тобто ті, які зачіпають весь організм в цілому, — підвищення темпера­тури тіла, нездужання та ін.
У цілому побічні реакції — це нормальні прояви організму на введення чужорідного антигену, що в більшості випадків відображає процес вироблення імунітету. Так, причиною підвищення температури тіла, що ви­никла після щеплення, є викид в кров особливих «посередників» імунної реакції. Якщо реакції легкі, то в цілому — це навіть сприятливі в плані вироблення імунітету ознаки. Наприклад, невелике ущільнення, що виникло на місці щеплення вакциною проти гепатиту В, свідчить про активність процесу вироблення іму­нітету, а значить, щеплена людина буде реально захищена від інфекції.

 

ДОПОМОЖІТЬ СВОЇЙ ДИТИНІ СФОРМУВАТИ СТІЙКИЙ ІМУНІТЕТ ПЕРЕД ЩЕПЛЕННЯМ:

 

- Якщо у дитини хронічна хвороба — зробіть аналіз крові, сечі і отримайте дозвіл фахівця на вакцинацію.
- За наявності у дитини алергічних розладів (діатез та ін.) заздалегідь обговоріть з лікарем схему профілакти­ки загострення алергії. Зазвичай, це прийом антигістамінних препаратів (супрастин, фенистил, лоратадин, зодак) протягом 2-3 днів до щеплення і 2-3 днів після нього.
Також купіть дитячі жарознижувальні з парацетамолом або ібупрофеном (сироп або свічки).

 

У ДЕНЬ ЩЕПЛЕННЯ:

- Не вводьте новий прикорм або нові види їжі (а краще — тиждень до щеплення і тиждень після нього). Якщо дитина на грудному вигодовуванні — не вводьте в свій раціон нові продукти.
- Не забудьте прийняти антигістамінні та інші пре­парати, які призначив лікар. Перевірте, чи є вдома дитячі жарознижувальні. Не покладайтеся тільки на гомеопатичні препарати — ними можна користуватися, але при вираже­них реакціях на щеплення вони не допоможуть.

ПЕРЕД ВИХОДОМ З ДОМУ

- Якщо у вас є карта імунізації, до якої вносяться зроблені щеплення, візьміть її з собою.
- Обов’язково візьміть з собою улюблену іграшку або пелюшку дитини.

ПЕРЕД САМИМ ЩЕПЛЕННЯМ:

- Переконайтеся спільно з лікарем, що у дитини на момент щеплення нормальна температура. Висока тем­пература — єдине універсальне протипоказання до прове­дення щеплення.
- Поцікавтеся у лікаря, від чого і якою саме вакци­ною сьогодні будуть щепити дитину. Детально розпитайте про наслідки процедури. Ви повинні чітко усві­домити, що саме після щеплення є звичайним і не повин­но викликати занепокоєння, а що вимагатиме негайних дій.
- Не соромтеся задати питання лікарю, якщо у вас є якісь сумніви щодо щеплення.

У МОМЕНТ УКОЛУ:

- Не хвилюйтеся. Ваше хвилювання і занепокоєння передаються дитині. Будьте спокійні і впевнені — і дитина перенесе щеплення набагато легше.
- Посміхайтеся і будьте ласкаві до дитини.
- Під час уколу дитина повинна бути у вас на руках — так їй і вам буде комфортніше.
- Дайте дитині виплакатися після уколу. Не змушуйте її «бути хороброю», не кажіть, що плакати соромно.

У ПЕРШІ 30 хв. ПІСЛЯ ЩЕПЛЕННЯ:

Не забудьте і не соромтеся задати ваші питання лікареві. Обов’язково запитайте про те, які і коли реакції на щеплення можуть виникнути і в яких випадках звертатися за медичною допомогою.
Не поспішайте покинути поліклініку чи медичний центр. Обов’язково посидьте протягом-20-30 хвилин не­подалік від кабінету. По-перше, це допоможе заспокоїти­ся, по друге — дозволить швидко надати допомогу в разі виникнення негайних алергічних реакцій на щеплення.
Якщо дитина достатньо доросла, порадуйте її приємним сюрпризом, нагородіть чим-небудь, похваліть. Але не пригощайте малюка цукерками, аскорбінкою. Скажіть йому, що все в порядку

ПІСЛЯ ПОВЕРНЕННЯ ДОДОМУ ПІСЛЯ ЩЕПЛЕННЯ:

Дотримуйтеся звичайного режиму дня. Не ходіть у гості і не запрошуйте їх до себе.
Постарайтеся утриматися в день щеплення від купання.

ПЕРША НІЧ ПІСЛЯ ЩЕПЛЕННЯ:

Найчастіше температурні реакції на інактивовані вакцини (АаКДП та інші) виникають в першу добу після щеплення.
При виникненні температурних реакцій (37,5 ° С і вище) дайте одноразово дитині пара-цетамол -дитячу дозу відповідно до віку. Пропонуйте дитині багато пити.
При температурних реакціях не нехтуйте обтиран­ням дитини теплою водою. Не використовуйте для обти­рань горілку — вона дратує і сушить дитячу шкіру.
Не забувайте про те, що добове дозування парацетамолу не безмежне. При передозуванні можливі важкі ускладнення. Уважно прочитайте інструкцію до препара­ту, яким користуєтеся (панадол, еффералган, тайленол).
Ні в якому разі не користуйтеся аспірином. Його застосування у дітей до 14 років загрожує важкими уск­ладненнями.

ПЕРШІ ДВА ДНІ ПІСЛЯ ЩЕПЛЕННЯ:

(Інактивовані вакци­ни — АаКДП, АДП, АДП-м, гепатит В, ХІБ-вакцина, ІПВ)
Приймайте ті препарати для профілактики алер­гічних розладів, які призначив лікар.
Продовжуйте приймати жарознижувальні згідно з інструкцією до препаратів, якщо температура залишається підвищеною.
З дитиною можна і потрібно гуляти, купати її. Виняток становлять випадки, коли у дитини підвищена температура внаслідок або незалежно від щеплення.
Якщо була проведена проба Манту — при купанні намагайтеся, щоб вода не потрапляла на місце поста­новки проби. Не забувайте, що піт — це теж рідина, тому стежте за тим, щоб ручка дитини не спітніла.
Не вводьте нових продуктів у раціон дитини (і свій раціон, якщо дитина на грудному вигодовуванні). Це можна буде зробити на 3-ю добу після щеплення і пізніше.
У разі АаКДП-, АДП-, гепатитних В і АДП-м-вакцин: при появі сильних реакцій на місці уколу (припухлість, ущільнення, почервоніння) періодично прикладайте вими­тий і розім’ятий лист капусти. Якщо протизапальні засо­би ще не приймаються, почніть їх давати.

vac2

ЧЕРЕЗ 5-12 ДНІВ ПІСЛЯ ЩЕПЛЕННЯ:

У разі щеплення живими вакцинами (краплі поліомієлітної вакцини ОПВ, корева, паротитна, краснушна),( побічні реакції зазвичай виникають на 5-12 добу після щеплення. Це специфічні прояви для кожної вакцини, тривають 2-3 дні, проходять самостійно. Щоразу уточнюй­те ці питання у вашого лікаря.
Якщо виникла якась реакція, але щеплення було зроблене не живою вакциною, то вакцинація з 99%-ною ймовірністю тут ні при чому. Найбільш частою причиною температурних, деяких інших реакцій у дітей молодшого віку є прорізування зубів, у дітей старшого віку — простудні інфекції.

 

Щодо прийому дітей, який не зроблено щеплення, до дошкільного навчального закладу

 

Міністерство охорони здоров`я розглянуло звернення щодо прийому дітей, яким не зроблено щеплення, до дошкільного навчального закладу. Повідомляємо що в Україні заходи з профілактичної вакцинації запроваджені на державному рівні. Відповідно до статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов`язковими і включаються до календаря щеплень. Відповідно до статті 15 Закону України прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоровя, яка видається на підставі медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень.
Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів недозволяється. Відповідно до статті 41 цього Закону особи, винні в порушенні законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, несуть відповідальність згідно із Законами України. Відповідно до статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» профілактичні щеплення дітям до 15 років проводяться за згодою батьків або інших законних працівників.
Дитина, що не отримала відповідних щепень несе загрозу занесення в дитячий колектив небезпечної інфекії і можливості захворювання дітей, в першу чергу тих, що не отримали щеплень внаслідок об`єктивних причин (медичних протипоказів до імунізації).
Крім того, нещеплені діти можуть стати джерелом формування у оточуючих щеплених дітей бактеріоносійства (стану, коли ознаки захворювання відсутні, але збудник інфекцій знаходиться в організмі). Ставши бактеріоносієм, вони в свою чергу в сімейному і побутовому оточені становлять загрозу для дітей, що схильні до інфекційних захворювань та важко їх переносять. Приймаючи рішення про відмову від вакцинації, батьки мають подбти про індивідуальне навчання дитини. У багатьох країнах світу підходи до проведення щеплень такі ж, як і в Україні: нещеплена дитина до відвідування організованого колективу не допускається. При виїзді до навчання чи роботи до зарубіжних країн, згідно з міжнародними медико-санітарними правилами, також потрібно надавати документ про отримані щеплення.
Навчальних закладів, де могли б виховуватись виключно не щеплені діти в Україні не існує. Зміна порядку зарахування до дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів дітей, батьки яких відмовились від проведення їм щеплень, не є можливим, так як суперечить чинному Укрпозика законодавству України.