Комунальний заклад

Дитина не вміє зав’язувати шнурки та застібати гудзики

Дитина не вміє зав’язувати шнурки та застібати гудзики

shnurМайже будь-яка дитина, яка досягла трирічного віку, може застебнути кофтину на гудзиках, блискавку на куртці, взуття. Головне — допомогти їй навчитися. Як це правильно робити і в якому віці можна починати розвивати ці навички?

Коли і з чого починати

Навчити застібати і розстібати липучки можна вже у віці півтора років , коли дитина починає проявляти інтерес до взуття і одягу. Його пальчики вже міцні для того, щоб впоратися з липучкою. У цей же період можна навчити розв’язувати завязочки на шапці.

Ближче до двох років можна переходити до кнопок на куртці, сорочці, кофтинці. Раніше півтора років вчити дитину розстібати і застібати кнопки небажано, так як променевозап’ястний суглоб (суглоб між кістками зап’ястя і передпліччя) і координація рухів рук недостатньо розвинені для такого роду маніпуляцій. До того ж застібання кнопок однорічному малюку може бути не під силу. Після двох років вже можна знайомитися з блискавкою. Рухати вгору-вниз бігунок може дитина, якій двох років ще не виповнилося. Найважче навчити малюка самостійно вставляти замок в проріз. Ця робота більш тонка і вимагає достатньої координації рухів пальців і розуміння кінцевого результату.

У віці 2-2,5 років можна вчити крихітку застібати гудзики. Розвинений великий палець, впевнений захоплення в цьому віці будуть сприяти закріпленню досвіду. Для малюка важливо не просте копіювання: просунув гудзик в петельку — вона застебнула, витягнув — розстебнулася, — необхідне усвідомлення своїх дій. У цьому ж віці дитина виявляє інтерес до розшнурування взуття: починає витягувати шнурки з кожного черевика , який попадається у нього на шляху. Треба зловити цей момент і показати малюкові, що шнурки можна не тільки витягати, а й всиляти назад. Для підтримки інтересу використовуйте яскраві неслизькі шнурки, покажіть, як по-різному можна шнурувати черевик. Шнуровка у вигляді драбинки, стібка або смужки обов’язково приверне крихітку і підштовхне його повторити ваші дії: крихітка почне захоплено вставляти шнурки в отвори.   Зав’язувати шнурки і в’язати бантик — завдання досить складні для малюка, тому навчання варто починати ближче до трьох років, а то й після, коли пальці вже досить спритні, а рухи обох рук більш скоординовані. Спочатку потрібно навчити дитину в’язати вузлики. Бантиком займемося тільки тоді, коли малюк освоїть попереднє дію.  Як правило, зав’язувати вузлик з бантиком може дитина, яка досягла чотирирічного, а то й п’ятирічного віку. Якщо малюк робить це в три роки — добре, але якщо відмовляється — не змушуйте його. З часом вона навчиться. Наступним кроком буде зав’язування шапки. Але треба пам’ятати, що робити це самому малюкові незручно, тому нерідко навіть діти 5-6 років звертаються за допомогою до дорослих. Формуючи навички самообслуговування, намагайтеся, щоб дитина з самого початку ставився до свого одягу і взуття з акуратністю.

 

Липучки і зав’язки

Для початку навчання як не можна краще підійде взуття на липучках. Дайте малюку в руки взуття, покажіть, як вона застібається і розстібається; звук липучки йому сподобається. Нехай він повторить ваші дії: це під силу навіть півторарічному крихті. Хваліть дитину, якщо в нього вийшло застебнути взуття, радійте його досягненням. Слідкуйте, щоб він тепер взував (застібав липучки) самостійно, без сторонньої допомоги. Якщо липучки є і на одязі малюка, він сам може здогадатися, для чого вони потрібні. Далі розв’язуємо шапку: однією рукою беремося за завязочки, тягнемо вниз — і шапку можна зняти. Слідкуйте, щоб малюк смикав за кінчик, а не за бантик, інакше вузол затягнеться, і малюк не зможе сам зняти шапку.

 

Кнопки

Повільно покажіть, як ви застібаєте на куртці кнопки. Нехай малюк пальчиками однієї руки притримує підставу кнопки, а іншою рукою накладає зверху другий полу куртки. Защелкнулась! Тримаючи обома руками підстави кнопки і потягнувши підлоги в різні боки, можна розстебнути одяг. Таке відкриття порадує і зацікавить дитини.

Пояснюйте малюкові, що якщо він буде з силою смикати поли куртки, кнопки відірвуться, і одяг буде зіпсована.

 

Блискавка

Блискавка на кишенях застібається і розстібається, якщо потягнути замок вгору або вниз, вправо або вліво. Без тривалих пояснень (в 1,5 року досить кілька ясних, коротких фраз) покажіть малюкові, як поводитися з застібкою на блискавці. Збираючись на прогулянку, дозволяйте маляті самому зробити це.

Для початку навчання використовуйте блискавки з великої застібкою і замком. Нехай дитина сама помітить, що на замку є отвір. Спочатку ми опускаємо бігунок вниз, вставляємо в отвір підставу другої сторони блискавки і тільки після цього тягнемо замок вгору. Спочатку вставляйте бігунок в отвір самі, пропонуючи дитині застебнути-розстебнути блискавку, потім дайте спробувати малюкові.

 

Гудзики

У формуванні досвіду використовуйте гостре бажання наслідувати . Продемонструйте малюкові, як ви застібаєте блузку або кофту (бажано з великими круглими гудзиками). Повільно покажіть, яким способом ви застебнули гудзик. Нехай малюк однією рукою візьме гудзик і проштовхне її в петельку (починати треба з нижніх гудзиків, тому що це зручніше). Для дитини буває складно зловити гудзик в петлі, так як маленькі ручки ще недостатньо спритні. Однак постійне тренування буде сприяти формуванню досвіду, і у малюка обов’язково все вийде. Пропонуйте дитині самій застібати свою кофтинку або просите допомогти застебнути гудзики на вашому одязі. Не забувайте при цьому говорити, що у вас росте справжній помічник (помічниця); дітям це подобається, вони починають пишатися собою і своїми досягненнями.

Коли малюк зрозумів, як застібаються гудзики, він може сам проявити допитливість і спробувати просунути гудзик назад.

Якщо ж цього не сталося, покажіть дитині, як їх розстебнути, і з часом він досконало освоїть цей процес. Не забувайте допомагати дитині управлятися з верхніми гудзиками, так як застібати те, чого не бачиш, на дотик досить важко в такому віці.

 

Шнурки

Показуйте дитині, як зав’язувати шнурки. Для початку потренуйтеся в’язати прості вузлики: нехай малюк візьме в руки обидва кінці шнурка, покладе їх один на одного хрест-навхрест і один кінець проденет під інший («в дірочку»), потім потягне кінці шнурка в різні боки. Вузлик вийшов!

Коли малюк навчиться впевнено в’язати вузлики, можна освоювати бантик. Щоб крихітці було простіше, на початку навчання самі складаємо кінці шнурків навпіл (в бантик), віддаючи їх у руки дитині. Крихітці залишається тільки зав’язати ще один вузлик. Ближче до 4,5 років вже можна просити дитини своїми руками складати кінці шнурка в бантик і самостійно зав’язувати шнурки. Тренуватися треба постійно, так як будь-яким навиком малюк може опанувати тільки у численних вправах. Використовуйте зацікавленість дитини в нових предметах, в іграх і іграшках: зав’язуйте бантики лялькам і один одному, робіть вузли на маминому паску або на красивій атласною стрічці, використовуйте різні ігри-шнурування, грайте в піратів і в’яжіть «морські вузли» на мотузці. Все це допоможе сформувати навик, і ви самі не помітите, як ваша дитина сама почне зашнуровувати черевики.

 

Допомагаємо пальчикам

Для тренування можна використовувати розвиваючі ігри, спрямовані на розвиток дрібної моторики: шнурівки, ігри з кнопками, липучками і блискавками. Подібні гри може виготовити сама мама: для цього буде потрібно кілька відрізків щільного матеріалу, один повинен бути вже з кнопками (залишок від старого одягу). Нашейте на один клапоть кілька різнокольорових липучок, на іншій — одну-дві яскраві роз’ємні блискавки (довжиною не більше 20 см), до наступного пришийте великі гудзики різного кольору; зробіть кілька отворів для шнурків (шнурки повинні бути недовгі), обмітайте петлі, обробіть краю — розвиваюча гра-паровозик, до якого кожен вагончик чіпляється особливим способом, готова.

 

Упертий вік

До трьох років дитина вступає в період негативізму і впертості, тому вчити його одягатися і взуватися краще раніше, ніж пізніше. Якщо ви хочете навчити його застібати гудзики, не варто відкладати до трьох-чотирьох років. Малюк звикне до того, що його одягають, а бажання все зробити навпаки не сприяє формуванню навички. У «впертому» віці малюк не отримує задоволення від схвалення, стає свавільним, тому навчити його одягатися самостійно досить складно.

 

Вибираємо одяг

Мама при купівлі одягу повинна звернути увагу на особливості таких деталей, як липучки, шнурки, кнопки, гудзики і блискавки. Часом успіхи дитини безпосередньо залежать від того, наскільки зручно використовувати ці деталі.

Липучки на взутті та одязі повинні бути широкими, з хорошим кріпленням. Якщо спеціальна стрічка буде липнути погано, то малюк почне нервувати, думаючи, що в нього нічого не виходить, а потім втратить інтерес до такого важливого справі.  Кнопки повинні легко замикатися і легко розстібатися. Нові кнопки часто бувають тугими, тому спочатку треба їх розробити. Гудзики обов’язково повинні бути круглими. Гудзики з загостреними і нерівними кінцями, що нагадують квіти або фігурки різних тварин, дуже красиві, але застебнути їх важко деколи навіть дорослому. Гудзик повинна вільно проходити в петлю. Розмір її повинен бути таким, щоб малюк легко міг взяти її двома пальцями. Схопити занадто дрібні гудзики дитині буде складно.

Блискавка теж повинна легко застібатися і розстібатися, не заїдаючи. Простежте, щоб замок був великим: дрібний і тонкий зазвичай не піддається пальчикам малюка, ускладнює формування навички.

Шнурки вибирайте з міцними кінчиками, пластмасовими або металевими. Нехай кінці шнурків будуть не дуже довгими і не занадто короткими: рівно такими, щоб дитина без додаткових зусиль міг зав’язати вузол і бант.


Запасіться терпінням

Збираючись на прогулянку, не поспішайте, краще виділити більше часу на збори. Запасіться терпінням і дозвольте малюкові самому застібати взуття та куртку. Ніколи не квапте малюка і не робіть за нього те, що він хоче і може зробити сам, інакше в нього нічого не вийде, і тоді він може втратити інтерес до самостійних дій. Якщо мама поспішає і через брак часу починає сама одягати дитину, малюк навчиться всьому необхідному набагато пізніше.
Найголовніше правило: нехай малюк робить сам те, що вже вміє. Однак якщо турботлива бабуся поспішає допомогти онукові, то вимагати від нього самостійності досить складно. Він зрозуміє, що його можуть одягти дорослі, а вступивши в період негативізму і впертості, може навідріз відмовитися одягатися сам.

У зборах на прогулянку важливо дотримуватися певної послідовності, це врятує малюка від перегріву і негативних емоцій. Одягайте спочатку штани, взуття, шапку, в останню чергу — куртку. Враховуйте, що зав’язувати шнурки, коли на тобі надіті куртка, шапка і товсті штани, не зовсім зручно, особливо якщо ти тільки вчишся цьому.

Уміння та навички самообслуговування формуються поступово. Не намагайтеся випередити природу, не орієнтуйтеся на інших дітей. Пам’ятайте, що ваш малюк розвивається індивідуально, тому не можна приймати за догму твердження, що дитина повинна в півтора року застібати липучки, в два — гудзики, а в три — зав’язувати шнурки. Якщо ви щиро зацікавлені в успіхах малюка, вчасно допомагаєте, показуєте йому нові, більш складні дії, то дитина буде із задоволенням одягатися і взуватися самостійно.