Дитячі страхи

Страх бере свій початок у ранньому дитинстві, звідки він може пробиратися в майбутнє людини і тероризувати її все життя.

Отже, чого можуть боятися наші діти? Це залежить від віку дитини. До 7 років удітей переважають так звані природні страхи, які базуються на інстинкті самозбереження. Якщо описати більш конкретно, то можна виділити окремі страхи, які притаманні певному віковому періоду.

Від 1 до 3 років:

• страх темноти (основний страх у цьому віці);strah1
      • страх залишитися насамоті;
      • нічні страхи.

Від 3 до 5 років:

• страх одинокості, тобто страх “бути ніким”;
      • страх темноти;
      • страх замкнутого простору;
      • страх казкових персонажів.

Від 5 до 7 років:

•  страхи, пов’язані зі стихіями: пожаром, глибиною;
      • страх батьківського покарання;
      • страх перед тваринами;
      • страх страшних снів;
      • страх втратити батьків;
      • страх смерті;
      • страх запізнитися;
      • страх перед зараженням якоюсь хворобою.

Поради батькам

Дорослі мають приділяти такій дитині особливу увагу. Слід пам’ятати такі правила.

1. Доручення для тривожної дитини мають відповідати віку. Складні завдання прирікають маленьку дитину на неуспіх, зниження самооцінки.
      2. Підтримуйте її, говоріть про свою впевненість у тому, що дитина зможе виконати завдання.
      3. Не порівнюйте успіхи дитини з успіхами інших дітей, дуже важливими є оптимістичні прогнози на завтра.
      4. Не припускайте ситуації змагання, публічного виступу дитини.
      5. Дуже ефективними є вправи на релаксацію, психогімнастика.
      6. Зменшити або усунути тривожність і страхи у дошкільників можна за допомогою:
      • малювання;
      • лялькового, настільного театру;
      • ігрової терапії; музикотерапії;
      • психологічних ігор;
      • фізичних вправ; етюдів;
      • читання художньої літератури.

Завдання для батьків

1. Намалюйте на аркуші паперу те, чого ви боїтесь, що вас тривожить. Після виконання малюнку, порвіть його на дрібні шматочки ти викиньте, позбавтесь своїх переживань.
      2. Пригадайте казки та художні твори про сміливих героїв. (Відповіді: «Котигорошко», «Коза-дереза», «Котик і півник», «Ох»; О. Толстой «Пригоди Буратіно»; Дж. Родарі «Цибулино»; твори С. Маршака, С. Михалкова та ін.).
      3. Вправа «Закінчи речення» Я хочу… Я вмію… Я зможу…
      4. Намалюйте себе у майбутньому (бажано, щоб зображення було радісним, позитивним). Потім розкажіть про себе у майбутньому, якими будуть ваші досягнення, успіхи, про що ви мрієте.
      5. Домашнє завдання. Проведіть ці завдання з дитиною для зменшення рівня тривожності та страхів.

strah2